VELİLERE ÖZEL

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK

Öğrencilerimizin psikolojilerini ve gelişimsel yönelimlerini her şeyin üstünde tutarak gerekli çalışmaları uygulamaktayız. Psikolojik olarak sıkıntısı olan bireylerin öğrenmeye açık olduğu bilgisine olan inancımız rehberlik çalışmalarımızı yoğun bir şekilde ilerletmemizi sağlamaktadır.

Öğrencilerimizle Neler Yapmaktayız?

Her öğrencimizi gerekli psikolojik taramalardan geçirerek sorun yaşadığı alanları tespit edip öğrencimize daha detaylı test ve envanterler uygulayıp sorunu yakından anlamaya çalışıyoruz ve çözüm arayışı içerisine giriyoruz.

Öğrencilerimizin bilişsel yönelimleri, çalışma stratejileri ve seçecekleri meslek açısından büyük önem arz ettiği için gerekli testleri psikolojik danışmanlarımız öğrencilerimize birebir uygulayarak gerekli raporlamaları yapıyorlar. Daha sonra danışmanlarımız, öğrencilerimizle yaptıkları görüşmeler sonucu bir yol haritası çizip öğrencilerin hedefe yönelik çalışmalarını sağlıyor. Hedefe yönelik çalışan bireylerin istikrar sağladıkları ve daha başarılı oldukları konusundaki bilimsel araştırmaların bilişsel yönelimlere önem vermemizi sağlayan en büyük etken olduğunu söyleyebiliriz.

Düzenli ders çalışma takip çizelgemizi branş öğretmenlerimizle eş zamanlı takip ederek öğrencimizin çalışma disiplinini sağlamış oluyoruz.

Öğrencilerimizin öğrenme kapasitelerini en yüksek noktalara çıkartmak için bazı uygulamalar yapıyoruz. Ritimle öğrenme uygulamaları, zeka geliştirici oyunlar…Bu şekilde öğrenme ortamından en yüksek verimin alınmasına ortam hazırlamış oluyoruz.

Öğrencilerimizin her zaman ulaşabilecekleri psikolojik danışmanlarımız, yaptığımız uygulamalar dışında da öğrencilerimizin her türlü iletişimine açık durumdalar. Böylelikle öğrencilerimiz onlara danışmak istedikleri zaman zorlanmadan iletişime geçebiliyorlar. Belirli aralıklarla uygulanan sınav kaygısı,iletişim, psikolojik hastalıkları tanıma seminerleriyle öğrencilerimizin kendi psikolojilerini tanımalarını amaçlıyoruz.

Velilerimizle Neler Yapıyoruz?

Öncelikle okulumuzda kaydı bulunan her öğrencimizin velisine rehberlik birimi tarafından Aile Değerlendirme Ölçeği uygulanarak ilk eğitim yeri aile olan öğrencilerimizin aile yapısını öğrenmiş oluyoruz ve herhangi bir sorun tespiti durumunda velilerimizi görüşmeye çağırıp çözüm arayışına giriyoruz.Böylelikle yaptığımız testlerle öğrencimizin sadece bireysel iletişimine değil aile içi iletişimine de ulaşmış oluyoruz.

Aileler talep ederse görüşme randevusu oluşturulup öğrencilere yapılan test ve ölçeklerinin raporlarının ailelere detaylı bir şekilde anlatımı gerçekleştiriliyor. Böylece aile öğrencisinin psikolojik durumunu ayrıntılı bir şekilde takip etme olanağı buluyor. Gerekirse aile ve öğrencilerle ortak görüşmeler sağlanarak ortada bir sorun varsa çözümü bulunuyor. Bütün bunların dışında psikolojik danışmanlarımız eşliğinde belli aralıklarla seminerler düzenleyerek onların daha bilinçli hale gelmelerini sağlıyoruz.